Podklady

Kdy přezouvat na zimní pneumatiky?


Adheze pneumatik v závislosti na teplotě
Odborníci doporučují používat zimní pláště již v období, kdy se vnější teploty pohybují pod +7°C. Testy prokázaly, že za nízkých teplot dosahují zimní pneumatiky lepších výsledků při brždění, ovládání vozidla v zatáčkách i při náhlé změně směru jízdy. Zimní pláště mají také lepší záběrové a samočistíí vlastnosti.
Zimní pneumatiky zvyšují při teplotách pod +7 °C bezpečnost při řízení, protože mají oproti letním pneumatikám:
  • větší adhezi na sněhu i ledu
  • lepší stabilitu při průjezdu zatáčkami
  • vyšší adhezi i na suchých vozovkách
  • podstatně kratší brzdnou dráhu

Podklady

Proč zimní pneumatiky?


Brzdná dráha z 60km/hod. v zimě
  • Směs zimních pneumatik je měkčí než u letních, a tím si zachovává mnohem lepší přilnavost k vozovce při teplotách pod +7 °C.
  • Riziko nehody je v zimě 6x vyšší.
  • Průměrná teplota v zimě: +3 °C.
  • Brzdná dráha u zimních pneu je podstatně kratší.
Brzdná dráha z 50km/hod. na sněhu

Podklady

Proč je důležité sledovat hloubku dezénu pneumatik?


Úrovně dezénu
Rozsáhlé výzkumy německých organizací TÚV a Dekra hovoří varovnou řečí: příčinou téměř každé druhé dopravní nehody je nedostatečná hloubka dezénu pneumatik.

Legislativa je přitom v řadě zemí v této problematice liknavá a stanovená minimální hloubka dezénu 1,6 mm je podle zkušeností příliš nízká.

Nová osobní pneumatika má obvykle hloubku dezénu cca 8 mm. Je důležité si uvědomit, že se v přímé úměře ke snižující se hloubce dezénu se zhoršují i jízdní vlastnosti opotřebovávané pneumatiky. Pokud tedy jezdíte na pneumatice s hloubkou dezénu na zákonné hranici, tj. 1,6 mm, používáte pneumatiku, která je téměř z 80 % opotřebovaná. Čemuž odpovídají i zhoršené jízdní vlastnosti a snížená bezpečnost zejména při jízdě na mokré vozovce.

Podklady

Jaká by měla být min. hloubka dezénu v zimním období? Proč 4 mm?


Porovnání pneumatik: Zimní pneumatiky na zasněžené vozovce.
Pokud je hloubka dezénu u zimních pneumatik nižší než čtyři milimetry, odborníci ze společnosti Barum Continental doporučují pořídit celou novou sadu pneumatik. V případě, že výška dezénu na zimních pneumatikách klesne pod tuto hranici, záběr a brzdy na sněhu - specifická vlastnost zimních pneumatik - se znatelně zhorší.

Pro zimní období tedy doporučujeme minimální hloubku dezénu 4 mm.
Design by DIRECTIVE
www.directive.cz